Herbata czerwona i zielona – czym się różnią?

Świadomy wybór herbaty

Herbata czerwona i zielona to jedne z popularniejszych rodzajów herbat, które są cenione na całym świecie za swoje wyjątkowe smaki i właściwości zdrowotne. Chociaż obie herbaty pochodzą z tej samej rośliny – Camellia sinensis – różnią się od siebie znacznie. Różnice polegają na procesie produkcji, a co za tym idzie – na smaku. Zarówno herbata zielona oraz czerwona mają też swoje odmienne właściwości prozdrowotne. Podejmując decyzję o wyborze, warto robić to świadomie. W ten sposób można dobrać napój do swoich upodobań smakowych oraz potencjalnych obszarów zdrowia, które chce się wspomóc.

W czym jest podobna herbata czerwona i zielona?

Jak już wcześniej wspomniano, zarówno czerwona herbata, jak i zielona pochodzą z rośliny Camellia sinensis. Różnice pomiędzy nimi wynikają głównie z procesu przetwarzania takich samych liści.
Obie herbaty są bogate w antyoksydanty, takie jak polifenole czy katechiny, które mają korzystny wpływ na zdrowie. Generalnie można powiedzieć, że wszystkie herbaty świata mają pozytywny wpływ na zdrowie człowieka.
Zielona herbata i jej czerwona odmiana zawierają podobne ilości kofeiny. Szczegółowy poziom zależy także od sposobu parzenia zielonych herbat.

Różnice pomiędzy herbatami zielonymi i czerwonymi

Proces produkcji, to aspekt odróżniający od siebie poszczególne najlepsze herbaty. Główna różnica między czerwoną a zieloną herbatą polega na sposobie przetwarzania liści. Suszenie oraz podgrzewanie liści, to procesy ściśle związane z herbatą zieloną. Pozwalają one zachować zielony kolor liści oraz delikatny smak naparu. W przypadku herbaty czerwonej, liście poddaje się fermentacji. W ten sposób uzyskują ciemniejszy kolor i bardziej intensywny smak. Warto też zaznaczyć, że dobra herbata czerwona to taka, która leżakuje wiele lat.
W związku z różną obróbką liści, smak i aromat produktów końcowych jest także odmienny. Herbata zielona ma delikatny, świeży smak z nutą trawiastą, podczas gdy herbata czerwona ma głębszy, bardziej wyrazisty smak z wyczuwalnymi nutami ziemistymi.
Choć obie herbaty mają korzystny wpływ na zdrowie, różnią się nieco w tym zakresie. Herbata zielona jest ceniona za właściwości antyoksydacyjne i wspomagające układ odpornościowy. To również napój wspierający spalanie tłuszczów oraz poprawę funkcji mózgu. Z kolei czerwona odmiana ma działanie przeciwzapalne czy obniżające cholesterol. Podobnie jak jej zielona odpowiedniczka, Pu-Erh jest sprzymierzeńcem w walce ze zbędnymi kilogramami.