herbaty świata

Zielona herbata Bancha

Zielona herbata

Herbaty od zawsze cieszyły się dużą popularnością. Ich różnorodność jest ogromna, a wybór często wiąże się z wieloma pytaniami. Jednym ze zdrowszych naparów jest oczywiście zielona herbata, która ma ciekawą odmianę – bancha.

herbaty świata

Herbata Bancha

Herbata Bancha pochodzi z Chin, zbierana jest z krzewów Camellia Sinensi z późnych zbiorów. Nie posiada dużej ilości teiny czy garbników, w związku z czym można ją podawać nawet dzieciom przed snem oraz osobom starszym.

Herbata ta zalicza się do klasyków. Jej napar jest żółtawo-zielonkawy z lekko wyczuwalnym ziołowym aromatem. W zależności od długości parzenia jej działanie może być różne: krótko – dostarcza dużej ilości energii, natomiast nieco dłużej – relaksuje i uspokaja. Ten rodzaj zioła powinno się pić bez żadnych dodatków, jednakże idealnie komponuje się z listkiem mięty lub cienkimi plasterkami imbiru. 

Właściwości herbaty Bancha

Wśród licznych właściwości tego naparu wyróżniamy pozytywny wpływ na proces odchudzania czy działanie odmładzające. Duża zawartość antyoksydantów może wpływać na działanie przeciwnowotworowe. W medycynie chińskiej od zawsze była stosowana do leczenia ospałości, problemów ze wzrokiem, bólów głowy oraz wszelkich kłopotów z trawieniem. Herbata Bancha likwiduje zgagę, zaburzenia trawienia i rozstroje żołądka, a także poprawia pracę jelit, ponieważ posiada delikatnie zasadowy odczyn. Wśród chińskiej ludności jest stosowana jako lek na poparzenia meduzy, u nas można więc ją stosować jako środek po ukąszeniach komarów. Ta zielona herbata skutecznie usuwa toksyny z organizmu, dlatego można ją pić po zatruciach żołądkowych oraz jest wskazana dla osób palących lub po większym spożyciu alkoholu. Jest dobrym dodatkiem do potraw ciężkostrawnych, gdyż zmniejsza uczucie pełności w żołądku. Do innych zalet zaliczamy: wzmacnianie układu nerwowego, obniżanie ciśnienia krwi czy obniżanie poziomu szkodliwego cholesterolu. 

Herbaty świata, a wśród nich Bancha, od zawsze były znane z licznych właściwości oraz wyjątkowego smaku. Banchę z powodzeniem mogą pić wszyscy – zarówno osoby cierpiące na różnego rodzaju schorzenia, jak i osoby ceniące po prostu wyjątkowy aromat naparu.