Zielona herbata – czy warto ją pić

Zielona herbata

Zielona herbata wywodzi się z Chin i Indii. Jest ceniona ze względu na swoje liczne korzyści zdrowotne. Herbata jest najczęściej spożywanym napojem, zaraz za wodą.  Z tego około 78% osób pije czarną herbatę, a 20% zieloną. Poziom utlenienia liści decyduje o rodzaju herbaty.
Zielona herbata jest zrobiona z nieutlenionych liści i jest jednym z mniej przetworzonych rodzajów herbaty. Zawiera zatem najwięcej przeciwutleniaczy i korzystnych polifenoli.

Podstawowe fakty o zielonej herbacie

Jeśli zastanawiamy się jaka jest dobra herbata – bardzo polecana jest zielona. Była stosowana w tradycyjnej medycynie indyjskiej i chińskiej. Istnieje wiele rodzajów zielonej herbaty. Może zapobiec w rozwoju wielu dolegliwości, w tym raka. Potrzebna jest jednak większa liczba badań, aby udowodnić zalety tej herbaty.

Zalety zielonej herbaty

Najwyższej jakości jest oczywiście tak zwana herbata premium, jak sama nazwa wskazuje. Wybierając takie produkty, jesteśmy pewni, ze jest dobrej jakości. W medycynie tradycyjnej stosowana jest powszechnie w kontrolowaniu i gojeniu ran, wspomaganiu trawienia, poprawie zdrowia serca i psychicznego oraz regulacji temperatury ciała. 
Ostatnie badania wykazały, ze zielona herbata może mieć potencjalnie dobry wpływ na wszystko – od utraty masy ciała do leczenia zaburzeń wątroby, cukrzycy typu 2 i choroby Alzheimera.
Polifenole w zielonej herbacie działają przeciwnowotworowo. Herbata zielona może skutecznie chronić przed uszkodzeniami, spowodowanymi przez promieniowanie ultrafioletowe UVB. 
Wysokie spożycie zielonej herbaty powoduje niższe wskaźniki zachorowalności na raka. Niektóre badania wykazały również, ze taka herbata zmniejsza ryzyko pojawienia się raka piersi, pęcherza, jajnika, jelita grubego, przełyku, gardła, płuc, prostaty, skory i żołądka. Polifenole w tej herbacie pomagają zabijać komórki rakowe i powstrzymywać przed ich wzrostem. Warto zatem pić herbatę, wybierając najlepsze herbaty , które mają doskonały smak i pełnię swoich właściwości.